Ełk na celowniku CIA

Ełk na celowniku CIA

„Amerykańska Centralna Agencja Wywiadowcza wiedziała bardzo dużo o mieście (…). Wprawdzie były to w dużej mierze informacje pachnące naftaliną, bo pochodzące z lat pięćdziesiątych albo sześćdziesiątych, za to bardzo szczegółowe.” – str. 327 „Czasu mocy”.

mapa

Po co amerykańskiej Centralnej Agencji Wywiadowczej była potrzebna wiedza o futrach i czapkach noszonych na Mazurach w czasach Zimnej Wojny? Po co CIA dane o ciągnikach pod Ełkiem? Zrozumiałe jest, że w czasach konfliktu Wschodu z Zachodem Amerykanie gromadzili materiały o potencjale militarnym swoich możliwych przeciwników zza Żelaznej Kurtyny. W tym kontekście ełcki garnizon, choć niezbyt imponujący, mimo wszystko wart był zauważenia.
Zastanawiam się, czy szczegółowość zgromadzonych materiałów (np. raport z 3 sierpnia 1955 roku) nie wskazuje, że w Ełku żył (lub całkiem często się pojawiał) jakiś agent amerykańskich służb. Bo skąd informacje o wojskowych pojazdach i strażnikach pojawiających się przed takimi czy innymi budynkami? A także dane o ruchach jednostek, ćwiczeniach czy nawet liczbie i markach samochodów należących do wojska. To nie była robota amerykańskich satelitów szpiegowskich, nie w przypadku początku czy połowy lat pięćdziesiątych. Ktoś musiał być na miejscu w Ełku. A raczej w Lyck, bo tę przedwojenną nazwę często można spotkać w raportach CIA (opatrzonych na dodatek napisem „Polish Occupied Germany”, tyle że przekreślonym!). Z faktu, że w dokumentach swobodnie operuje się dawnymi niemieckimi nazwami i faktami z przedwojennej historii miasta wnioskować można, że albo sam miejscowy agent, albo i on, i jego zwierzchnicy, musieli bywać w Lyck przed 1945 rokiem.
Dziś zastrzeżone kiedyś materiały, a niedawno odtajnione i udostępnione w internecie  w ramach programu CREST to kopalnia wiedzy o tym, co potrafił gromadzić amerykański wywiad. Zabawne jednak, że agent zrzucony nad Ełkiem mógłby odpowiednio się przebrać, udawać miejscowego i wtopić się w tłum, lecz z taką mapą jak powyżej za nic nie znalazłby ulicy Ogrodowej!
* podpowiedź: sprawdźcie pierwszą ulicę od dołu…

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.