Plac Sapera

Plac Sapera

Na stronach powieści „Czas mocy” kilkakrotnie pojawia się miejsce zwane placem Sapera. W latach 80-tych był zwykłym placem położonym nad rzeką i poświęconym żołnierzom, którzy po II wojnie światowej oczyszczali miasto z niewypałów. Nieopodal placu znajdowała się niewielka górka, na której zjeżdżaliśmy na sankach. Kiedy byliśmy dziećmi, górka wydawała się być znacznie większa. Mówiło się wówczas, że jest to miejsce gdzie grzebano w średniowieczu ludzi zmarłych na cholerę. Była też teoria, że miejsce to wykorzystywali Krzyżacy i stąd jej dawna nazwa Górka Jerozolimska. Tylko najstarsi wspominali, że w pobliżu znajdowały się kiedyś groby Żydów. Wielu mieszkańców dopiero miesiąc temu uświadomiło sobie, że faktycznie jest to miejsce, gdzie przed wojną istniał cmentarz żydowski.

W latach 90-tych plac Sapera stał się Placem Jana Pawła II (w 1999 r. Jan Paweł II odprawił tutaj mszę świętą). Oto jak wygląda to miejsce z lotu ptaka.

Poniżej zdjęcie głazu z tablicą upamiętniającą mieszkańców Ełku wyznania mojżeszowego, odsłonięty w czerwcu 2019 r. (w tle górka, o której mowa powyżej).

Więcej o ciekawej i dramatycznej historii ełckich Żydów przeczytasz tutaj: https://sztetl.org.pl/pl/miejscowosci/e/326-elk/99-historia-spolecznosci/137277-historia-spolecznosci

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.